ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13625033
*
nr 1362 5033
Nils Fougstedt
(1881-1954), Sverige
Spegel, 1948. Signerad, 54x31 cm
Kondition: Lös överdel
Nils Fougstedt, svensk skulptör och konsthantverkare, född 1881, död 1954. .
Utrop:
1.000 kr
Såld:
2.800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 23 november 2020
kl 19:13:36
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/11 21:31:29
1
1.100 kr
23/11 07:23:17
2
800 kr
23/11 07:23:17
1
900 kr (Budbetjänt)
23/11 07:23:28
2
1.100 kr
23/11 07:23:28
1
1.100 kr (Budbetjänt)
23/11 17:47:24
3
2.600 kr
23/11 18:53:03
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Tema
23 nov
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av formgivare och konstnärer som Tore Ahlsén, Hertha Bengtson, Berndt Friberg, Kerstin Hörlin-Holmquist, Hans-Agne Jakobsson, Wilhelm Kåge ...
Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
Nils Fougstedt
Nils Fougstedt, svensk skulptör och konsthantverkare, född 1881, död 1954. .
Läs mer om Nils Fougstedt
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nils fougstedt spegel speglar sverige
-
6089 Golvspegel
vippbar, mässing. Bredd: 59 cm, höjd: 150 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:49
-
4151 Pelarbord
med rakspegel. Höjd: 165 ca
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:17
-
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:38
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:32
-
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:38
-
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:02
*
Nils Fougstedt
Kondition: Lös överdel
Nils Fougstedt, svensk skulptör och konsthantverkare, född 1881, död 1954. .
Läs om budbetjänten
Läs mer om Retro
Läs mer om Nils Fougstedt
nr 1362 5033
Nils Fougstedt
(1881-1954), Sverige
Spegel, 1948. Signerad, 54x31 cm
Kondition: Lös överdel
Nils Fougstedt, svensk skulptör och konsthantverkare, född 1881, död 1954. .
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 2.800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 23 november 2020 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
21/11 21:31:29 | 1 | 1.100 kr |
23/11 07:23:17 | 2 | 800 kr |
23/11 07:23:17 | 1 | 900 kr (Budbetjänt) |
23/11 07:23:28 | 2 | 1.100 kr |
23/11 07:23:28 | 1 | 1.100 kr (Budbetjänt) |
23/11 17:47:24 | 3 | 2.600 kr |
23/11 18:53:03 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Tema
23 nov
Retro
PÃ¥ Tema Retro har vi samlat konst och design frÃ¥n 50/60-talet av formgivare och konstnärer som Tore Ahlsén, Hertha Bengtson, Berndt Friberg, Kerstin Hörlin-Holmquist, Hans-Agne Jakobsson, Wilhelm KÃ¥ge ...Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
Nils Fougstedt
Nils Fougstedt, svensk skulptör och konsthantverkare, född 1881, död 1954. .Läs mer om Nils Fougstedt
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nils fougstedt spegel speglar sverige
-
6089 Golvspegel
vippbar, mässing. Bredd: 59 cm, höjd: 150 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:49 -
4151 Pelarbord
med rakspegel. Höjd: 165 ca
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:17 -
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:38
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:32 -
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:38 -
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:02